آزمون تومر TOMER

تمام کسانیکه که قصد تحصیل یا اشتغال در ترکیه را دارند نیاز به شرکت در آزمون تومر TOMER دارند…

این را اکثر کسانیکه که این زبان را یاد گرفته اند می دانند چرا که بیشتر افرادی که زبان خاصی را یاد می گیرند یا به صورت اختیاری دوست دارند که مدرک بین المللی آن زبان را بگیرند و یا اینکه بنا بر شرایطی مانند تحصیل،اشتغال یا مصاحبه و یا…نیاز به گرفتن این مدرک دارند.

مانند آزمون  TOEFL  که توسط  ETS برگزار می شود آزمون TOMER نیز توسط UTS که مخفف Uzaktan Turkce Sinavi می باشد برگزار می شود و مرجع این آزمون نیز مستقیما دانشگاه آنکاراست.

و تمامی امور مربوط به برگزاری آزمون،ثبت نام،ارائه مدرک ونتایج توسط همین مرکز انجام می شود.این مرکز برای همین کار به کشورهای مختلف جهان و در شهرهای مختلف دنیا نمایندگی داده است تا این آزمون و امور مربوط به آن در همه جا قابل دسترسی و اجرا باشد.

در کشور ما هم بالطبع نمایندگانی دارد تا هر کسی خواست این آزمون رو بدهدمجبور نباشد تا ترکیه برود و آدرس و شماره تلفن همه ی این نمایندگی ها رو هم توی سایت آورده تا دسترسی بهشون راحت باشد.

تا اینجا برای پیدا کردن محل آزمون دیگه مشکلی ندارید و باید حواستون باشه تا در یک جای معتبر ثبت نام کنید .

ازمون تومر انکارا

مدارک لازم برای ثبت نام

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون یک قطعه عکس و یک کپی از پاسپورت که اگه پاس نداشتید می تونید کارت ملیتونو به ترکی ترجمه و تایید کنید. هزینه ی آزمون برای ثبت نام برای آزمون SERTIFIKA یورو 100  و برای آزمون DIPLOMA یورو 150 باید پرداخت کنید.

تفاوت این دو تا اینه که اگه شما بالاترین نمره رو در دومی بیارید مثلا نمره 90 این دیپلم تا پایان عمر اعتبار داره و همه جا قابل ارایه هست و در آزمون اول اگه نمره ی حدنصاب دانشگاهها مثلا 65 رو بیارید ،این مدرک ونمره تا دو سال اعتبار دارد و بعدا برای جای دیگه و دو سال دیگه باید دوباره آزمون بدید.

پس هزینه و مدارک را به مرکز ثبت نام آزمون میدید و اونجا ثبت نام شما انجام می شود.در پایان ثبت نام به شما پسوردی داده میشه که اون پسورد ورود شما به وبسایت UTS  هست و می دانید که آزمون به صورت آنلاین هست.

با این پسورد شما می تونید تا ده روز قبل از آزمون در خونه بشنید و از صبح تا شب با خیال راحت به صورت آزمایشی با اکانتی دارید آزمون بدید.اینجوری هم ترستون میریزه و هم با نقاط قوت و ضعف خودتون آشنا میشید و نمونه سوالات تومر را می بینید.

خب تا الان ثبت نام رو انجام دادیم و نشستیم پشت کامپیوتر تو خونه و میخاییم پسوردمونو وارد کنیم و بریم ببینیم این آزمون تومری که میگن چه شکلی هست؟ همونطور که گفتم با توجه به سطح شما و امتیازی که میارین این آزمون سطح بندی می شه و به شما درجه داده میشه!این سه سطح ORTA/YOKSEK//TEMEL که به معنای پایه،متوسط و عالی هست روی سه جلد 1،2،3،کتاب HITIT نوشته شده و به ترتیب معادل مدرک بین المللی اروپا A2/B1/C1 است و هر یکی از این سه سطح 100 تا سوال داره و زمان آزمون حدود 3 ساعت هستش روی هم رفته.

بخش های آزمون تومر

بخشها و مهارت هائی که آزمون گرفته خواهد شد مهارتها شامل 6 تا مهارت به ترتیب:

DINLEMEب ه معنای شنیدن،

DILBILGISI به معنای گرامر

OKUMA به معنای خواندن

KARSILIK KONUSMA مکالمه

درک مطلب  SOZLU ANLATIM

و  نوشتن YAZILI ANLATIM می باشد.

در مورد این مهارتها و جزییات آن ها،تعداد سوالات در هر سطح و نتیجه ی آزمون در پست های بعدی توضیح بیشتری خواهم داد.

معرفی منابع آموزش زبان ترکی استانبولی

یکی ازمنابع آموزشی زبان ترکی استانبولی برای افراد غیر ترک زبان مجموعه کتابهای HiTiT می باشد. این مجموعه شامل 6 سری کتاب آموزشی و تمرین زبان ترکی استانبولی می باشد.جلد اول کتاب یعنی کتاب HiTiT شامل 12 درس است که شامل پایه ای ترین نکات آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت گام به گام و از الفبا تا پیشرفته است.در صفحات اول کتاب تعداد درس ها و محتوای آموزشی دروس و همچنین مقدار زمان آموزشی برای هر کتاب آورده شده است.

جلد های بعدی کتاب نیز ادامه ی دروس کتاب های ما قبل خود هستند.قابل ذکر است که فایل صوتی کتاب که به همراه کتابها ارایه می گردد منبع کمک آموزشی مهمی برای زبان آموزان ترکی استانبولی می باشد.

بعد از گذراندن هر کتاب تمامی زبان آموزان به راحتی قادر خواهند بود که مکالمه ی ترکی استانبولی ،نوشتار،خواندن و مهارت های دیگر را در سطح عالی استفاده نمایند.

با توجه به این که منابع آموزشی ترکی استانبولی متعدد می باشد لذا برا پایه و بر مبنای تعین سطح هر فرد یادگیری و آموزش منابع مربوط بر اساس استانداردهای دانشگاههای آنکارا و همچنین آزمون تومر به زبان آموزان توصیه می گردد.

0/5 ( 0 نظر )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *